Pozor: naše prodejna je od 1. 11. 2023 trvale uzavřena (včetně servisu, půjčovny). Eshop zůstává v klasickém provozu.

U sjezdových holí je důležitá především délka, pružnost a ohebnost. Jejich využití je velmi široké a individuální. Důležitým kritériem pro správný výběr je délka, materiál a použití.


Jak vybrat správnou délku holí?
  • od výšky postavy odečteme 50 cm a dostaneme optimální délku holí
  • ve stoje v civilu při úchopu obrácené hole pod kroužkem má být zápěstí vodorovné, případně malinko skloněné k zemi


Rozdělení holí

Závodní hole jsou většinou z karbonu. Závodní modely např. Leki vyvinuly speciální spojení mezi hůlkou a rukavicí.

 

  • hůlky na obří slalom - jsou aerodynamicky zahnuté podél těla pro co nejmenší odpor vzduchu
  • hůlky na slalom - jsou bez zahnutí, mohou mít však korekční zahnutí 8 stupňů pod madlem, tím získáte lepší a efektivnější záběr

 

Sportovní hole se vyznačují kompozitovým tubusem, případně jsou v kombinaci s hliníkem a kompozitem, propracovaným madlem a páskem. Hole jsou lehké, pevné a pružné. Cenově se pohybují nad 1000 Kč.

 

Rekreační hole jsou převážně se slitiny hliníku, určené pro rekreační lyžaře, kteří vyžadují od holí pevnost a pohodlí. Cenově se pohybují od 400 kč do 1000 Kč.

Při výběru se také přihlíží k madlu neboli rukojeti hole a pásku.

Plastové rukojeti nalezneme na levnějších typech holí, jsou sice levné, ale neforemné a často v rukavicích kloužou, nesedí tak jak bylo zapotřebí. Levné hole mají obyčejný nylonový pásek s plastovou přezkou.

 

Rukojeti z měkkého materiálu nalezneme na dražších sportovních holích. Výhoda těchto madel spočívá v měkkosti, díky gumě hůlky skvěle sedí v rukavici. Pokud podpoříte kvalitní madlo s kvalitními rukavicemi, pak Vám hole nabídnou maximální požitek z jízdy. U dražších modelů se setkáme s kvalitnějšími pásky (protiskluzové a polstrované)

 

Z jakého materiálu jsou hole? Tubusy jsou stále častěji z hliníkových slitin. Hole s nejvyšší pevností materiálu jsou označeny 7075 (F65-55). Nižší pevnost vykazuje slitina 5083 (F50-45) a nejnižší 5086 (F38-40). Hole z těchto slitin jsou převážně rekreační. Dáme můžeme mít hole v kombinaci s hliníkem a kompozitem, jedná se o dražší sportovní hole.

Jaké hůlky pro dítě?

U začínajících dětí nejsou hůlky po dlouhou dobu nutné. Nejprve se musí naučit ovládat perfektně lyže, hůlky se jim budou ze začátku plést, tím se zvyšuje riziko pádu a v neposlední řadě zranění, proto není opravdu kam spěchat. Děti bez hůlek se lépe soustředí na samotnou jízdu a techniku. Hůlky jsou zapotřebí teprve tehdy, pokud má dítě problémy s rovnováhou, zde poslouží k získání sebejistoty.

 

Pokud zvládnou jízdu v pluhovém oblouku, pak se mohou přidat i hůlky.

 

Hůlky se vyrábí od 70 cm, sehnat se dají i nastavitelné hůlky tzv. teleskopy, kde se dá individuálně nastavit a tím připůsobit dokonale velikost k postavě dítěte. Všeobecně platí pravidla výběru hůlek, jako pro dospělé.