Jak vybrat lyžařskou helmu

Nezbytnou součástí každého sjezdaře, ať už vyjede na svah dvakrát do roka, nebo tam tráví každou volnou chvilku, je lyžařská helma. Úrazy hlavy patří vždy k těm nejvážnějším a často zanechávají trvalé následky. A je to právě helma, která dokáže většině z nich zabránit.

 

Všechny lyžařské helmy na trhu musí bezpodmínečně splňovat bezpečnostní normu EN 1077, která určuje minimální standard ochrany hlavy a zaručuje, že helma splnila požadavky evropské směrnice bezpečnosti. Stejně tak by měla být helma opatřena návodem k používání, který uživatele poučí, jak s helmou zacházet a udržovat ji.

A jak taková správná helma vypadá?

Klasické lyžařské helmy mají pevný skelet zasahující až do oblasti uší a často i možnost připevnění integrálu, tedy chrániče brady. Vedle bezpečnosti je důležité hlavně pohodlí. Těžko strávíte půl dne v přilbě, ze které vás bude dva dny bolet hlava nebo krk. Helma by měla na hlavě pevně sedět, ale současně nesmí nikde tlačit. Výrobci se dnes snaží, aby prodávané helmy byly co nejlehčí a lyžař tak namáhal svou krční páteř i šíjové svalstvo co nejméně. Na váhu helmy se tak hledí nejvíc u dětí. Velikost udávají výrobci zpravidla v centimetrech, stejně jako u čepic.

 

Lyžařskou helmu není důležité jen dobře vybrat, ale i správně nosit. Účelně nasazená helma začíná už 2 cm nad obočím a chrání tak i čelo. Pamatujte, po každém silném nárazu je nutné helmu vyměnit, protože skelet již může být porušen!

Pokud se Vám následně nechtějí hledat brýle do kompletu, můžete využít helmy s Visorem, která již "brýlemi" / štítem disponuje. Souběžně jsou tyto modely helem vhodné pro lyžaře, kteří nosí dioptrické brýle.

 

Některé helmy mají vnitřní prostor regulovatelný, což oceníte opět hlavně u dětských modelů. Největší rozdíly mezi jednotlivými typy spočívají ve vnitřním zateplení. Některé modely mívají polstrování vyjímatelné, což je výhodné hlavně proto, že ho lze snadno vyprat. U pevně vsazeného polstrování je však možné toto jednoduše vyřešit speciální čepicí s plochými švy určené do helmy. Vedle tepelné ochrany nabízí spousta modelů i odvětrávání ve formě otvorů ve skeletu. Někdy i uzavíratelných. Dobrou vychytávkou jsou i úchyty pro pásek lyžařských brýlí, který mají některé modely nejen vzadu, ale i po stranách, a brýle tak lépe drží.