Jak vybrat lyžařské brýle

Lyžařské brýle jsou skutečně multifunkční ochranná pomůcka pro každého sjezdaře. Neplní jen funkci „zlepšováku“ vidění, když zrovna svítí zimní slunce nebo padá sníh, případně není přes mlhu vidět dál než na metr. Poskytují i tepelnou ochranu před chladem, ochranu oka před mechanickým poškozením nebo vám umožní vzít si na svah i vaše oblíbené dioptrické brýle.

 

Na první pohled se zdají být všechny téměř stejné, odlišující se snad jen více či méně povedeným designem. Ve skutečnosti je však rozdílů mnohem víc. Jedním z nich je zajištění ventilace brýlí, které oceníte, když se na svahu zapotíte. Pokud do brýlí více zainvestujete, můžete na oplátku čekat propracovanější polstrování rámečku nebo větší odolnost brýlí, takže se vám hned tak nepoškrábou.

Nejdůležitější součástí brýlí je jejich zorník, kvůli němu si brýle přece pořizujeme.

 

 

Kvalitní a opticky korektní zorník je základem každých dobrých lyžařských brýlí. Stoprocentní ochrana proti UV-záření je zaručena už nezbytným splněním bezpečnostní normy při uvedení brýlí na trh. Vedle mechanické ochrany slouží hlavně k filtraci světla, jejichž jednotlivé složky od sebe může oddělovat. Podle toho rozlišujeme tři typy zorníků:

 

  • propouští celé spektrum barev a nefiltruje žádnou jeho složku
  • zeslabuje modrou složku barevného spektra. Místo ní vyzdvihuje zelenou, žlutou a červenou. Modré složky bývá ponecháno okolo 20 – 30%
  • má nulovou propustnost modré složky spektra

Žluté, oranžové nebo do růžova zbarvené zorníky vnímání kontrastu zlepšují, a tím pohled celkově rozjasňují. Pokud ale zrovna vysvitne sluníčko, budou vaše oči z přílišného světla brzy unavené. Brýle se ztmaveným zorníkem jsou zase vhodné do ostrého světla, například na ledovci. Vhodným kompromisem by mohly být brýle fototropní, tedy ty, jejichž zorník se sám zbarví podle stávajících podmínek. Pokud ale vede sjezdovka po slunci i ve stínu, brýle nestihnou na rychlou změnu reagovat. Nejdůležitějším aspektem výběru vhodných brýlí tak zůstává individuální citlivost na světlo a barvy.