Pozor: naše prodejna je od 1. 11. 2023 trvale uzavřena (včetně servisu, půjčovny). Eshop zůstává v klasickém provozu.

Jak vybrat stan

Vybrat si z velkého množství modelů stanů není úplně snadné. Současně platí, že neexistuje zcela univerzální stan, který by se hodil vždy a všude. Je nepohodlné se celý týden v kempu plazit do ministanu a podobně nepohodlné je nosit po horách obrovský těžký stan a každý den se trápit jeho složitou stavbou a bouráním.

Každý stan má své hlavní určení a je ideální pro určitý druh použití. Když si ujasníte, k jakému použití pořizujete stan, bude se vám daleko lépe vybírat a z menšího počtu stanů.

Na co byste si měli dávat pozor při výběru stanu?

  • Kvalita - Kvalita zpracování stanu a použité materiály určují způsob použití, cenu a náročnost podmínek, kterým bude stan vystavován.

 

  • Hmotnost - Stany, které se vozí autem, mohou být těžké. Stany do batohu naopak co nejlehčí. Při porovnávání stanů je dobré pracovat s hmotností na 1 osobu. Větší stany jsou těžší, ale pojmou více osob a hmotnost na osobu často vychází lépe, než u stanů malých. Nejlehčí stan nemusí být současně nejodolnější.-
 
  • Počet osob a velikost stanu - Při zjišťování, kolik se vejde do stanu nocležníků, počítejte nejméně se 70cm na šířku pro jednoho. Zkontrolujte si podle rozměrů podlážky vnitřního stanu. Pro velikost stanu je důležité určit, zdali se bude počítat s uskladněním bagáže, kol a ostatního vybavení. K tomu jsou vhodné stany s uzavíratelnou předsíňkou a více vchody.

 

  • Konstrukce -Samonosný stan je ten, který díky prutové konstrukci snadno postavíte i bez použití kolíků. Může být samonosný celý stan (tvary kopule apod.), nebo jen jeho hlavní, obytná část, přičemž další prostory vyžadují použít kolíky. Stany, které nejsou samonosné (např. tunelové), potřebují k postavení nutně kolíky. Pozor: neukotvený samonosný stan sice stojí, ale vítr ho může odfouknout!

Dělení dle konstrukce

  • Jednovrstvé – používá se u nejlevnějších stanů, nebo naopak u nejdražších (kvůli jednoduchosti konstrukce a nízké váze-expedice apod.)
  • Dvouvrstvé –  nejběžnější konstrukce-vnější stan (tropiko) a vnitřní ložnice

 

Dělení dle tvaru

  • Kopule – samonosná a jednoduchá konstrukce. Stavba je rychlá a jednoduchá. O tvar se postarají pruty minimálně dva pruty, které jsou překřížení v nejvyšším bodu. Stan je pouze nutné připevnit k zemi, aby neodlítl – nemusí se vypínat. Stan lze přenášet. Vhodné pro pěší turistiku.
  • Tunel – poskytuje nejlepší využití vnitřního prostoru. Vzhledem ke své velikosti jsou lehké a skladné. Jejich stavba je rychlá a jednoduchá. O tvar se stará několik prutů do oblouku. Stan je nutno ukotvit a vypnout – bez kotvení nedrží.
  • Geodetická konstrukce – více prutů s křížením na několika místech zajišťuje tu nejlepší stabilitu v extrémních podmínkách.
  • Kombinované – nejčastěji kombinace s tunelem. Kombinovaný systém je často používán u rodinných stanů. Vhodné pro cestování autem.
  • Cabin – používané u rodinných stanů. Stany mají ocelovou konstrukci, jsou komfortní, pevné a těžké. Vhodné pro cestování autem.

Co umožňuje výška stanu?

  • méně než 110 cm - lze ležet
  • 110 cm - lze sedět
  • 130 cm - lze klečet
  • 180 cm a více - lze stát

Frekvence stavění

Stany, které se staví každý večer a ráno se zase balí, musí mít stavbu velmi jednoduchou.

 

Stavba stanu

  • Samotný vnitřní stan - stan do nejteplejších nocí - vynikající je, když lze postavit pouze vnitřní stan bez tropika, ten pak slouží pouze jako ochrana před komáry a zajišťuje pocit soukromí, maximálně však větrá, tropiko je v záloze
  • Samotné tropiko a zrychlená stavba - když vnitřní stan zavěšen na tropiku, pak lze postavit stan najednou. Výhody: při stavění v dešti nezmokne vnitřek stanu a lze postavit pouze samotné tropiko (při výpravě, kde se šetří každý gram nesené hmotnosti) Nevýhody: zpravidla nepůjde postavit samotný vnitřní stan

 

Počet vchodů

Více vchodů přináší pohodlí, zejména při více osobách a zavazadlech ve stanu. Je-li vchodová předsíňka plná věcí, hodí se druhý vchod. Při zimním táboření bude šance, že jeden vchod zůstane nezavalen sněhem.

 

Odvětrávání

Jen dobře odvětrávané stany poskytnou dokonalý komfort za každého počasí. Snižují míru kondenzace vlhkosti vzduchu a regulují teplotu ve stanech. 

Větrá se pomocí komínového efektu. Kromě odvětrávacích systémů je dobré, když stan umožňuje masivně větrat otevřeným vchodem, zejména v letním horku (vchod opatřen moskytiérou). Krytý vchod stříškou může větrat i za deště.

 

Opravná sada

Pro drobné opravy svépomocí se hodí opravná sada. Dobří výrobci zpravidla dodávají opravnou sadu se stanem.

Dodatečná impregnace

Časem může začít stan v některých místech protékat, potom je vhodné použití dodatečné impregnace. V dnešní době lze zakoupit:

  • spreje - aplikace nastříkáním zvenčí stanu
  • zátěry - aplikace zevnitř
  • impregnace pro aplikaci vypráním stanu v pračce

 

Samozhášivá úprava

Je vhodné, aby stan měl samozhášivou úpravu materiálu, která se aplikuje při výrobě materiálu. Tato úprava zajistí, že materiál stanu při styku s ohněm nevzplane.

Materiály

U stanů se dnes nejčastěji setkáme s polyesterem nebo nylonem. Bavlnu naleznete výjimečně na velkých kempových stanech, určených pro dlouhodobé kempování a stálé tábory. Voděodolnost stanu zajišťuje zátěr na materiálu v několika vrstvách. Nepropustnost se udává ve vodním sloupci, který je stan schopný udržet. Vlivem času se vodní sloupec snižuje.

Materiály vnějšího stanu

Bavlna

+ vzdušnější a příjemnější v horkých podmínkách

- vyšší hmotnost

- nízká odpudivost vody (v porovnání se syntetickými materiály)

- neaplikují se zátěry

 

Polycoton (směs bavlny a polyesteru)

+ lepší mechanické vlastnosti (v porovnání s bavlnou)

+ nižší hmotnost (v porovnání s bavlnou)

+ možná aplikace zátěrů

- vyšší hmotnost a nižší odpudivost vody v porovnání s polyesterem

 

Polyester (PES) – nejčastější materiál

+ vysoká odolnost proti UV záření a teplotním změnám

+ nízká váha

+ dlouhá životnost

- nižší odolnost proti otěru

 

Nylon (polyamid)

+ lepší mechanické vlastnosti v porovnání s polyesterem

+ vyšší odolnost proti otěru

- nižší životnost

- ztráta barev (vyšisování)

- při navlhnutí se prověšuje

 

Materiály podlážky

190T Nylon

+ nízká hmotnost (o 40% lehčí než polyetylen)

+ odolnost proti oděru

+ možná aplikace zátěru nebo laminace

+ dobrá skladnost

 

PE (polyetylen, síla od 140 do 240 g/m2)

+ vyšší odolnost proti oděru (v porovnání s nylonem)

+ lepší izolace od země - v závislosti na síle

+ snadné čištění

- nelze opravovat

- časem praská v ohybech

 

PES (polyester)

+ odolnosti proti oděru

+ možná aplikace zátěru

+ dlouhá životnost

+ nízká váha

Materiály prutů

Laminát (FG – fiberglass)

+ různé průměry nabízí různou tuhost v ohybu

+ pevnost a stabilita stanu

+ nejnižší cena

+ dobrá manipulace díky dobrému ohybu

- vyšší hmotnost v porovnání s duralem

- ve velmi nízkých teplotách může snadněji dojít k prasknutí

- degradace materiálu vlivem času

- kování, které spojuje jednotlivé segmenty, znesnadňuje manipulaci

- není odolný proti UV záření

 

Wrapflex (WF), Durawrap

+ výhody jsou stejné jako u laminátu

+ prut je navíc potažený polyesterovou fólií, která zlepšuje jeho mechanické vlastnosti

+ pevnější a odolnější než laminát

+ rovný lom při zlomení – netřepí se

+ lépe opravitelná

- vyšší cena než u laminátu

- vyšší hmotnost a nižší odolnost než dural

- kování, které spojuje jednotlivé segmenty, znesnadňuje manipulaci

 

Dural

+ pevný a odolný

+ stálé vlastnosti i v nízkých teplotách

+ vnitřní kování – prut je hladký a postavení stanu je jednodušší

+ některé slitiny obsahují skandium pro jistě větší pevnost

- vyšší cena než u laminátu

 

Ocel

+ vysoká pevnost

+ pruty mají pevný tvar, což umožní stavbu stanu „nekopulovitého“ tvaru – rodinného

- vysoká hmotnost

Vodní sloupec

Důležitým parametrem u stanů je vodní sloupec. Jedná se o nepromokavost tkaniny se zátěrem udávanou číselnou hodnotou. Pro ilustraci si můžeme představit průhlednou svislou trubku, na jejímž spodním konci napneme testovanou tkaninu. Pokud její odolnost proti pronikání vody lze označit vodním sloupcem 2 000 mm, můžeme do válce nalít vodu do výšky 2 m, aniž by ta začala látkou prosakovat.

Zvyšování vodního sloupce tkaniny se dosahuje postupným nástřikem tenkých vrstev izolačního PU materiálu. Čím víc vrstev, tím vyšší vodní sloupec. Spolu s množstvím vrstev stoupá ale i váha a cena takové tkaniny. Zároveň klesá přirozená prodyšnost a zvyšuje se riziko vzniku většího množství kondenzační vody na vnitřní straně tropika stanu. Je důležité najít optimální poměr vodního sloupce tkanin a jeho funkčního využití u jednotlivých modelů stanů.

Hodnota vodního sloupce stanu nezáleží pouze na použité tkanině, ale i na technologii šití. Musí být zachována i ve švech a jiných namáhaných místech stanu. PU zátěr zajišťující nepromokavost materiálu vlivem používání, povětrnostních vlivů a UV záření postupně stárne. Skutečný vodní sloupec vašeho stanu časem klesá.

 
  • vysoké vodní sloupce nejsou vždy výhodou, protože se sílou zátěru roste hmotnost materiálu a zhoršuje se prodyšnost – stany se zapařují.
 
  • vodní sloupce samy o sobě neznamenají dostatečnou ochranu proti vodě, záleží i na konstrukčním řešení stanu, provedení švů, překryvných légách, provedení okének…