Jak vybrat správný batoh

Batoh vybírejte s ohledem na to kam a jak často ho budete nosit. Vybírejte batoh jen tak velký, lehký či kvalitní, jak potřebujete. Jistě je dobré si batoh vyzkoušet přímo na zádech, protože každé postavě sedne trochu jiný typ či velikost.

 

Při výběru se řídíme hlavně podle:

  • určení
  • potřebný obsah úložného prostoru
  • množství kapes (organizér, kapsa na notebook)
  • vzhled
  • cena

Určení batohů

Existuje několik typů batohů, podle toho je důležité správně vybírat. Na krátký výlet je zbytečné sebou brát batoh o velikém objemu, do kterého se vejde oblečení na několik dní včetně spacáku a stanu, když si bereme pouze svačinu a pláštěnku.

Turistické batohy

Tyto batohy jsou určené pro široké využití, je to nejuniverzálnější typ, který lze využít na jednodenní i vícedenní turistické výlety. Často jsou ale k vidění i ve městě.

Expediční batohy

Velkoobjemové batohy s mnoha úložnými prostory. Tyto batohy jsou určeny pro dlouhé túry v náročných podmínkách. Pohodlnému nošení pomohou možnosti nastavení popruhů a odlehčovacích pásů přímo na míru člověka. 

Cyklistické a běžecké batohy

Mají aerodynamický tvar a některé batohy mohou mít i vak na vodu pro snadné doplňování tekutin za jízdy. Pro větší pohodlí za jízdy jsou vybaveny systémy pro snadnou cirkulaci vzduchu na zádech. Pro větší bezpečnost jsou opatřeny bezpečnostními prvky.

Materiály

Dva základní materiály pro výrobu batohů jsou polyamid, který se využívá v méně namáhaných částech batohu a polyester, který je využit u více namáhaných prvků batohu. Můžeme se také setkat s jejich kombinacemi a exkluzivními variantami jako jsou CORDURA a RIPSTOP.

 
  • CORDURA - Je velmi pevná a odolná tkanina z tvrzených  polyamidových vláken od firmy DuPont, které se vyznačují obrovskou pevností a odolností vůči otěru a jiným mechanickým rizikům poškození.
  • RIPSTOP – materiál vyvinutý s cílem vytvořit co nejpevnější a nejlehčí nylonovou tkaninu, v pravidelných odstupech jsou do materiálu příčně a podélně vetkána silnější vlákna, která mají zabránit mechanickému poškození.

Nosný systém

Nosné popruhy – by měly být pohodlné, nejlépe anatomicky tvarované. Nesmějí svírat krk, ani padat z ramen. Je to nejvíce namáhaná část batohu – vyžadují důkladné připevnění.

 

Bederní pás – odlehčuje nosným popruhům a tak i ramenům. Je fixován v pase. Někdy má boční dotahy, které zabraňují kymácení. Bývá odnímatelný a musí být dostatečně tuhý a dobře polstrovaný. Pás je spojen pomocí spony, kterou musíme pohodlně a rychle rozepnout.

 

Balanční popruhy – umožňují optimální nastavení nosného systému a zajišťují větší stabilitu. Dotažením a povolením při chůzi lze regulovat přenos zatížení z ramen na bedra a naopak, jsou upevněny k výztuze zad.

 

Hrudní popruh – zabraňuje padání nosných popruhů z ramen, měl by být výškově stavitelný. Popruh by měl být opatřený sponou s dotahem a pružně upevněn - nesmí omezovat dýchání.

 

Odlehčovací popruhy - lze do nich zavěsit ruce a napomáhají pohodlnějšímu nesení.