Pozor: naše prodejna je od 1. 11. 2023 trvale uzavřena (včetně servisu, půjčovny). Eshop zůstává v klasickém provozu.

MOTORY SHIMANO

Výrobce Shimano je známý především výrobou cyklo komponentů a je v tomto segmentu největším na světě. V roce 2010 se společnost Shimano rozhodla vstoupit také na světový trh s elektrokoly. Do svého portfolia kromě motorů zařadil i baterie pro tento segment. Výrobce nabízí středové motory ve dvou modelových řadách. Pro městská, krosová a treková elektrokola modely motorů STePS E5000, STePS E6000 a STePS E6100. A pro horská (eMTB) elektrokola modely motorů STePS E7000 a STePS E8000. Jedna z výhod výrobce je nízká hmotnost motorů, která nepřesáhne u většiny modelů do 3 kg. Shimano se může opřít o dlouholeté zkušenosti jakožto výrobce komponentů na kola a v současnosti i na elektrokola.

V podstatě je to dokonalá harmonie, motory a celý systém pro elektrokola Shimano steps dokonale fungují v souladu s ostatními komponenty výrobce.

 

A malá zajímavost na závěr úvodu, víte co znamená název STePS? Shimano Total elektric Power System

Modelové řady motorů Shimano

Jejím hlavním posláním je maximálně komfortní jízda ve městě. Malá, tichá a extrémně lehká jednotka o váze pouhých 2,5 kg osazená kvalitními komponenty nabízí jezdcům asistovanou podporu ve městě. Díky kombinaci účinné technologie a přehazovačky nebo náboje s vnitřním řazením je jízda na elektrokolo mnohem jednodušší. Stejně jako u jiných motorizací i zde jsou nabízeny 3 stupně dopomoci (ECO, NORMAL a HIGH).

Shimano E6100 - nejvšestrannější pohonný systém postavený na nejnovějších technologiích. Výkonný motor s extrémně nízkou hmotností 2,88 kg byl speciálně navržen tak, aby poskytoval optimální množství výkonu na maximální vzdálenosti. Jistě oceníte jeho elegantní, kompaktní, integrovaný design, který dokonale splývá s rámem kola. Jednotka pohonu E6100 v porovnání s E6000 ušetří až 20 % energie. Zároveň je také neuvěřitelně odolná proti všem povětrnostním podmínkám. Další změnou oproti předchozí verzi je lepší manipulace s pohonem a lepší ergonomie pro jezdce.

Špičková motorizace o nepřekonatelné síle posouvá hranice elektromobility o nevídaný kus dále. Vychází ze základu E8000 a byla vyvinuta spíše pro rekreační horskou cyklistiku. Vhodná je pro cyklisty, kteří příliš nevyhledávají technické úseky. Velkou výhodou je její malý rozměr, jenž umožňuje stejně komfortní jízdu jako na běžném horském kole. Tato kompaktní pohonná jednotka byla speciálně navržena ke zdolávání extrémních překážek. Díky kvalitnímu ochrannému krytu můžete vyrazit i do vyvýšeného terénu s rozsáhlými kořeny. Mezi hlavní přednosti jednoznačně patří plně přizpůsobitelná, téměř tichá a snadno ovladatelná podpora. Motor zaručuje přirozený pocit z jízdy a maximální odolnost proti všem povětrnostním podmínkám.

Nejvyšší řada Shimano Steps E8000 přichází s extrémní sílou, díky které zdoláte i ty nejnáročnější terény. Byla navržena pro agresivní jízdu v drsných podmínkách s extrémními překážkami.  Motor je extrémně lehký, tichý a zároveň dostatečně intuitivní. Při každém sešlápnutí pedálu umí poskytnout přesně takové množství podpory, kolik jí momentálně potřebujete. Speciální konstrukce pohonu poskytuje zcela přirozený pocit z jízdy. Elektromotor byl přednostně konstruován pro elektrokola MTB, která umí veškerý jeho potenciál dokonale využít ve svůj prospěch. Jeho síla je 250W při točivém momentu 70 Nm.

Výhody pohonu Shimano

  • obvykle není problém s dostupností elektrokol s tímto pohonem

  • intuitivní a praktické přepínání jízdních režimů

  • motor Shimano umožňuje dobré geometrie rámů

Nevýhody pohonu Shimano

  • nízký výkon motoru

  • nečitelné dávkování výkonu motoru (motor při zapojení či odpojení výkonu „cuká“)

  • poměrně vysoká hlučnost

  • při šlapání bez asistence motoru je jízda velmi náročná

  • vysoká cena