MOTORY BOSCH

Bosch je obecně známkou nekompromisní kvality a u středových motorů pro elektrokola se tato skutečnost potvrzuje. Funguje naprosto bez problému a úroveň spolehlivosti je téměř 100%. Středový pohon od německé značky Bosch je dlouhodobě hráčem číslo jedna na trhu s elektrokoly. Každým rokem ho ostatní konkurenti úspěšně dotahují či kopírují, proto se podíl motorů značky Bosch na trhu s elektrokoly každým rokem snižuje. Nicméně stále můžeme s klidným svědomím konstatovat, že pohony Bosch jsou v komplexním měřítku opravdu tím nejlepším, co trh momentálně nabízí. Každá z konkurenčních značek je v něčem dobrá, ale nikdo není ve všech ohledech tak precizní a důsledný jako právě německý Bosch. I proto většina světově známých značek jízdních kol využívá pro pohon svých elektrokol právě Bosch.

Srdcem systému je výkonný středový motor Drive Unit. Integrovaná řídicí jednotka každou vteřinu vyhodnotí až 1000 údajů z připojených snímačů a na jejich základě pak optimalizuje výkon motoru a míru asistence. V motoru je zabudován snímač šlapání (otáčení klik) a torzní snímač síly šlapání, na zadní rámové stavbě je pak umístěn snímač rychlosti (otáček zadního kola). Motor je schopen dosáhnout maximálního točivého momentu až 80 Nm.

Modelové řady motorů Bosch

Active Line Plus

Tento model motorů pro elektrokola se používá zejména pro segment městských elektrokol. Točivý moment tohoto motoru je 50 Nm. Motor je plynulejší s menší dynamikou přípomoci. S tímto motorem Vás čeká plynulá a inteligentní jízda pro každého, kdo má rád jízdu na zpevněných silnicích nebo na cyklotrasách a chce mít bezstarostné každodenní výlety. Díky nízké hmotnosti pohonné jednotky jsou elektrokola celkově lehčí. Modelová řada pro městské dobrodruhy, kteří chtějí individuální mobilitu bez námahy. Motor má tři snímací sensory. Sensor frekvence šlapání, kroutícího momentu a rychlosti.

Performance Line

Tento model motorů pro elektrokola se používá zejména pro segment trekových nebo krosových elektrokol. Točivý maximální moment tohoto motoru je 63 Nm. Jemně vyvážený s vysoce výkonným systémem umožňuje špičkový výkon a sportovní jízdní styl tím, že poskytuje nezbytnou podporu v pravý okamžik pro větší potěšení z jízdy v sedle. Elektrokola s touto řadou motorů je určen pro ambiciózní jezdce, ať už pro turistiku, jízdu na horských stezkách nebo pro dojíždění do práce. Motor má tři snímací sensory. Sensor frekvence šlapání, kroutícího momentu a rychlosti.

Performance Line CX

Tento model motorů pro elektrokola se používá zejména pro segment horských elektrokol. Točivý maximální moment tohoto motoru je 75 Nm. Pro tento motor žádná cesta není příliš strmá, žádná výzva není příliš velká. Performance Line CX je určen každému, pro kterého je stezka druhým domovem. Režim eMTB (nebo Sport) vám vždy poskytne sílu, kterou potřebujete, ve správný okamžik. Motor má dokonalou podporu, jakmile se dotknete pedálů. Rozjezd na strmých svazích je podstatně snazší. Funkce Trail control Vám umožní ideální trakci díky vylepšenému ovládání. V režimu eMTB získáte absolutní pozornost soustředí na vzrušující zážitek z jízdy. Motor má tři snímací sensory. Sensor frekvence šlapání, kroutícího momentu a rychlosti.

Jízdní režimy motorů Bosch

Eco: podpora motoru při efektivní jízdě s minimální přípomocí

Tour: režim přípomoci se stálou asistencí motoru

Sport / eMTB: podpora motoru pro silný výkon

Turbo: okamžitá podpora motoru při maximálním točivém momentu

Výhody pohonu Bosch

  • kvalita zpracování a téměř 100% spolehlivost

  • kultivovaný a čitelný jízdní projev

  • vysoký reálný výkon motoru

  • 100% servisní zabezpečení, podpora, diagnostiky

  • pocitově nejpříjemnější svezení, krouticí moment je rozložený do širokého spektra otáček motoru = díky tomu motor nevyžaduje tak častou nutnost řazení jako v případě motoru Yamaha či Brose

  • u nového typu motoru kladně hodnotíme možnost "volného" šlapání bez vnitřního odporu motoru

  • dlouhá životnost baterie Bosch (v reálu se bavíme o životnosti mezi 5-8 rokem) 

 

 

Nevýhody pohonu Bosch

  • dlouhodobý problém s dostupností motorů Bosch, proto jsou mnohdy dodací lhůty elektrokol s pohonem Bosch problematické

  • o něco vyšší cenová relace (v porovnání s pohonem Yamaha o cca. 5.000 Kč, v porovnání s Bafangem o cca. 10.000 Kč)