ELEKTROKOLA

 

V této kapitole poradny vám přiblížíme jak se orientovat v kategorii elektrokol. Na jaké kategorie se dělí, dle čeho kolo vybrat, jaké jsou rozdíly a celkově vám přiblížit na co se zaměřit, pokud budete o elektrokole uvažovat.

Za jakým účelem elektrokolo pořizuji / co od něho čekám? 

Přemýšlíte o elektrokole jako o dopravním prostředku do práce nebo se na něm chcete vyřádit v terénu? Nabídka elektrokol je dnes tak široká, že uspokojí cyklisty s různými požadavky na terén. 

Jednoduchým dělením si můžete kola rozdělit na městská, krossová a horská. Pak už se stačí zamyslet nad tím co od kola čekáte, jaký terén by mělo zvládnout, v jakém terénu budete trávit nejvíce času a dle toho zvolit kategorii, z které budete vybírat.

Městská elektrokola

 

Ideální volba pro ty, kteří chtějí elektrokolo primárně používat na přesuny po městě (do práce, na nákup, na cyklostezku v okolí) s kratším dojezdem do 70 km. Toto kolo je primárně určeno na jízdu po asfaltu, nicméně polní cestu zvládne taky. Jízda je díky lehčí váze kola a jednoduchému ovládání velmi komfortní. Případně oceníte integrované světla a blatníky. Městská elektrokola se vyrábí jak v pánském, tak v dámském provedení. Součástí této kategorie jsou i skládací městská kola, u kterých je primární výhodou jejich skladnost, kterou oceníte při transportu (auto, vlak, metro).

Krossová elektrokola

 

Jsou univerzální cestovní elektrokola s delším dojezdem než je u městských kol. Reálný dojezd ovšem krom kapacity baterie ovlivňuje také osazení kola a řídící elektronika, která hospodaří s dávkováním energie podle potřeby. Není tedy přímá úměra mezi dojezdem a kapacitou baterie. Vyspělé systémy jako je například Bosch pracují s energií velmi hospodárně a dokáží z baterie o kapacitě 400 Wh „vyždímat“ dojezd až 140 km. Kromě delšího dojezdu poskytují krossová elektrokola vysoký komfort, nízkou hmotnost a výbornou ovladatelnost.

Horská elektrokola

 

Jednoduše milují náročný terén, ale můžete s ním vyrazit i na cyklostezky. Respektive kamkoli. Tyto terénní kola jsou určená jezdcům, kteří hledají maximální sportovní vyžití. Proto jsou kola velmi kvalitně osazena a disponují velmi vyspělou elektronikou s citlivým dávkováním pomoci. U těchto kol je hlavním parametrem kvalita kola jako takového, pro velké zatížení sportovním charakterem jízdy / terénem. V této kategorii najdete jak klasické hardtaily nebo celoodpružené stroje, s kterými vás již opravdu nezastaví žádný terén.