Pozor: naše prodejna je od 1. 11. 2023 trvale uzavřena (včetně servisu, půjčovny). Eshop zůstává v klasickém provozu.

Výběr kola

Krásné počasí láká ven a Vy stále nemáte na čem vyrazit na výlet? I když na koupi nového kola třeba spěcháte, vyplatí se Vám nejdříve se zamyslet nad několika důležitými aspekty, které budou mít na výběr toho správného kola největší vliv.

Nejdůležitější otázkou je, v jakém terénu budete na kole jezdit. Tím zúžíte výběr na jeden z následujících typů:

 

  • horská kola
  • treková/krosová
  • silniční kola

Horská kola

Horská kola patří mezi nejrozšířenější typ kol a jsou určena pro jízdu v terénu a na nezpevněném povrchu. Bohužel na delší trasy pouze po silnicích se příliš nehodí. Kvůli silnému plášti s hrubým vzorkem, který je na lesní cestě nezastupitelným pomocníkem, byste se zbytečně nadřeli. V této kategorii se můžete setkat s různou mírou odpružení, od přední vidlice až po odpružený rám, pro ideální pohlcení terénních nerovností.

 

Rám horského kola se volí menší pro lepší ovladatelnost v terénu. Průměr kol je obvykle 26". V poslední době jsou velmi oblíbená 27,5" a 29" kola, která ocení především cyklisté většího vzrůstu.

 

Horská kola můžeme rozdělit na tři základní typy:

 

Treková/krosová kola

Nejuniverzálnější kolo pro cykloturistiku, vytvořeno jako kompromis pro jízdu v lehkém terénu i na silnici. Větší 28" kola, pevnější rám a převody jako na horském kole umožňují pohodlnou jízdu na nezpevněném terénu i po asfaltové cestě. Do těžšího terénu se ale nehodí. Krosová kola se pak od trekových liší zejména tenčím pláštěm a tím, že u nich nenajdeme blatníky nebo nosiče. V případě potřeby ale není problém těmito doplňky kolo dovybavit a přizpůsobit ho tak potřebám majitele. Blatníky Nosiče

Dětská kola

Vybrat dětské kolo není vůbec jednoduché a jeho výběr bychom neměli podcenit. Dětská kola jsou určena pro děti s výškou mezi 95 a 160 cm. Rozdělují se podle velikosti kol na 12“, 16“, 20“ a 24“.  Vždy však vycházejte ze zkušeností, dovedností a potřeb dítěte. Úplný začátečník ocení, pokud dosáhne nohou zcela na zem.

Elektrokola

Systém elektrického pohonu doplňuje sílu, kterou vynakládáte při šlapání. Díky tomu můžete ve srovnání s klasickým kolem jet lehčeji a s vynaložením menšího úsilí. Znatelný rozdíl v potřebné námaze pocítíte se systémem elektrokola především v jízdě do kopce. Stupeň intenzity elektrické asistence si můžete zvolit pomocí ovládacího panelu umístěného na řídítkách elektrokola. Podle konkrétního modelu můžete přepínat mezi 3 až 5 stupni intenzity motorové dopomoci. Elektropohon můžete také zcela vypnout a zachovat tak funkci klasického jízdního kola. Motor se vypne automaticky, pokud přestanete šlapat nebo v momentě, kdy dosáhnete maximální povolené rychlosti 25 km/hod. Díky kvalitním Li-On bateriím můžete kolo nabíjet kdykoliv a kdekoliv.

 

  • šetříte náklady
  • šetříte vlastní síly
  • bez hluku a smogu
  • bez věkového omezení