Pozor: naše prodejna je od 1. 11. 2023 trvale uzavřena (včetně servisu, půjčovny). Eshop zůstává v klasickém provozu.

Základní servis a údržba

 

Pokud chcete, aby Vám kolo dlouho a dobře sloužilo, je dobré se o něj řádně starat. Řadu věcí si je běžný cyklista schopen udělat sám jen se základním nářadím. Na spoustu úkonů pak není nářadí potřeba vůbec.

Mytí kola

Pokud Vás na výletu zastihne déšť, je dobré se po návratu domů postarat nejen o sebe, ale i o kolo. Pokud je kolo jen mokré, otřete ho hadříkem do sucha. Největší pozornost věnujte řetězu. Pokud kolo necháte mokré, jako první začne korodovat právě řetěz.

V případě, že je kolo od bláta, je dobré se o něj postarat. Nejlépe Vám poslouží kyblík s teplou vodou s trochou saponátu a smetáček. Smetáčkem se sice nedostanete úplně všude, ale k základní údržbě a umytí kola Vám postačí. Po umytí kolo opláchněte čistou vodou. Pokud možno nepoužívejte vysokotlaké čističe. Voda se díky vysokému tlaku dostane i do míst, kde by mohla uškodit. Kolo otřete do sucha hadříkem.

Mazání kola

Pokud jste běžný uživatel, nesnažte se kolo rozebírat a mazat vše, co se točí. Postačí, když se budete dobře starat o řetěz. Nejčastěji se používají maziva ve spreji. Mazivo naneste  na suchý a čistý řetěz. Nechte chvíli působit. Potom přebytečné mazivo setřete hadříkem.

 

Cyklokosmetika

 

Řazení

Pokud jste zvídaví, můžete se pokusit o servis sami. Ale spíše bychom Vám doporučili navštívit odborný servis. Kolu a řazení také prospěje, pokud jednou ročně vyměníte lanka a bovdeny. Nejedná se velkou investici a řazení tato změna určitě prospěje.

Brzdy

Pokud jste zvídaví, můžete se pokusit o servis sami. Vyměnit brzdové špalky, brzdové destičky, či dát nové kotouče není až tak obtížné. Ale i zde platí, že návštěvou odborného servisu nic nezkazíte. Pamatujte, že u ráfkových a mechanických kotoučových je dobré jednou ročně vyměnit lanka a bovdeny. Špalky a brzdové destičky je třeba měnit vždy včas. Hrozí poškození dalších částí kola. U hydraulických brzd doporučujeme vždy navštívit servis. Pokud brzdy ztrácejí výkon a chod brzdové páky je měkký, je dobré brzdy odvzdušnit. Brzdy

 

Pohon

Nejčastěji budete nuceni měnit řetěz. Životnost řetězu je 1000 - 1500 km, ale samozřejmě také záleží v jakých podmínkách jezdíte. Výměnu řetězu nepodceňujte a ani neodkládejte! Pokud řetěz přetáhnete, může dojít poškození dalších částí kola (pastorky kazety a převodníky klik). Řetězy

 

Pláště

Tak jako je nutné včas měnit obutí Vašeho automobilu, je třeba včas vyměnit i pláště Vašeho kola. Myslete tedy na svoji bezpečnost a pokud je již vzorek téměř sjetý okamžitě pláště vyměňte. Nepodceňujte ani správné nahuštění plášťů. Pokud jezdíte převážně po asfaltu a zpevněných cestách je lepší pláště nahustit více pro lepší odvalování. Pokud jezdíte převážně v terénu, je dobré pláště lehce podhustit pro lepší záběr. Pláště