Jak vybrat helmu, cyklistické oblečení a tretry

Helma by měla být automaticky součástí Vaší cyklistické výbavy. Pokud si chcete cyklistiku ještě více zpříjemnit tak Vám doporučujeme nákup vhodného oblečení a samozřejmě i nákup vhodné obuvi.

Cyklistická helma

Helma na kolo je samozřejmou součástí vybavení každého cyklisty. Její nákup se vyplatí, může Vám zachránit i život! Poranění hlavy patří mezi nejvážnější úrazy cyklistů, nehoda se může stát skutečně každému. Statistika mluví jasně: 75% úmrtí cyklistů má na svědomí zranění hlavy! A přitom stačí tak málo. Současné přilby jsou nejen pohodlné na nošení, ale díky modernímu designu i skvěle vypadají. 

 
Na co byste ale měli při nákupu dát největší pozor? Všechny helmy na trhu musí úspěšně projít bezpečnostními testy podle normy ČSN EN 1078. To Vám zaručuje jejich stoprocentní funkčnost. Věděli jste, že většina zdravotních pojišťoven podporuje formou příspěvku nákup cyklistické přilby pro děti, mládež a studenty? Ohledně přesných informací o nárokování příspěvku na ochranné prostředky se prosím informujte u Vaší zdravotní pojišťovny. Nezapomínejte také na to, že pro děti je helma povinná!

Jednotlivé přilby se od sebe liší například technologií výroby a celkovou konstrukcí:

 
  • Hardshell - při použití této technologie je skelet na povrchu pěnové polystyrenové vrstvy přilepen. Jde o nejčastější postup výroby.
  • In mold - novější technologie, při které výrobce vstřikuje polystyrenovou pěnu přímo do připraveného skeletu. V takovém případě je spojení obou částí o něco pevnější a je možné vyrobit helmu s více větracími otvory. Lze tak často dosáhnout nižší hmotnosti než u hardshellové technologie.
 

Helma musí na hlavě pevně sedět, ale ne ji nepříjemně svírat. Velikost lze obvykle částečně regulovat vyjímatelnými vložkami, pásky nebo regulačním kolečkem. Upínací systém helmy nesmí škrtit, minimální povolená šířka pásků je 15mm. Upínacích systémů existuje velká řada a liší se dokonce u jednotlivých modelů jednoho výrobce. Výrazné rozdíly však neexistují. Helmu je dobré využít i jako reflexní prvek. Výrazně barevné nebo lesklé helmy jsou vidět daleko lépe.

 

Další důležitou veličinou je hmotnost. Z příliš těžké helmy by Vás mohlo po jízdě nepříjemně bolet za krkem. Snižování hmotnosti, ovšem ne na úkor bezpečnosti, je jednou z hlavních současných priorit výrobců. U dospělých se pohybuje do 500g. U dětí by neměla přesáhnout 200g.

Doplňky na helmě

Některé helmy jsou od výrobce opatřeny odnímatelným štítkem/kšiltem. Ten oceníte při jízdě za prudkého slunce. Ochránit Vás může před větvemi nebo bahnem. Jindy, zejména při rychlé jízdě, Vám však může nepříjemně bránit ve výhledu!

 

Péče o helmu

Helmu je nutné vyměnit po každém větším nárazu. Ačkoliv poškození není viditelné, pěna uvnitř může být zdeformovaná a helma by tak při příští vyjížďce už neplnila svoji funkci. Pro jistotu čas od času zkontrolujte skelet, zda v něm není viditelná prasklina způsobená například nevhodným zacházením. Přílbu chraňte před zbytečnými nárazy! Myslete na to, že po 5 – 8 letech ztrácí materiál své původní vlastnosti. Je proto nutné zakoupit helmu novou. Pokud ji používáte často, dojde k opotřebení již okolo třetího roku.

Cyklistické oblečení a doplňky

Pokud jezdíte na kole častěji, oceníte speciální oblečení anatomických tvarů z funkčních materiálů. Odvádí pot, kopíruje postavu, nedře, nestudí a nepřekáží. Je totiž jako Vaše druhá kůže.

Cyklo kalhoty

Kalhoty z elastického materiálu jsou opatřeny speciální vložkou pro příjemnější jízdu v sedle. Pružná látka zakončená gumou nebo silikonem dokonale přilne k tělu. Případný lacl bývá ze stejného materiálu nebo ze vzdušnější síťoviny. Příjemným bonusem jsou potom i ploché švy pro větší komfort.

 

Cyklistický dres

Svrchní oděv z umělých tkanin udržuje Vaše tělo v suchu. Vybírat můžete z nepřeberného množství střihů i designů! Na zadní straně oceníte kapsu na zip. Není lepší místo pro nezbytné drobnosti. Většina dresů je ukončena stahovacím páskem nebo gumou, aby se za jízdy nevyhrnovali. A nezapomeňte: barevný dres s reflexními prvky Vás na silnici zviditelní i v podvečerním šeru!

Návleky na ruce a na nohy

Pokud vyrážíte brzy ráno a je ještě chladno tak určitě oceníte elastické návleky na kolena a ruce. Udrží Vaše končetiny v teple a můžete je kdykoliv sundat a smotat do kapsy, brašny či batůžku.

 

Ponožky

Ponožky na kolo volte opatrně a důkladně. Pokud zvolíte správně, pomohou Vám od nepříjemné vlhkosti a na nohou je ani neucítíte. To umí třeba ponožky z umělých vláken a s kanálky na odvod potu. Špatně zvolená velikost nebo materiál Vám cestu pěkně znepříjemní a z výletu na kole si možná přivezete i několik puchýřů.

 

Cyklo rukavice

Správné rukavice musí umožňovat pohodlné držení řidítek, tlumí nárazy a chrání ruce před odřením při pádu. Materiál na dlaních by proto měl být pevný, protiskluzový a s vnitřní výstelkou. Materiál na hřbetu ruky musí být dostatečně prodyšný. Není na škodu, pokud jsou vybaveny i reflexními prvky.

Brýle na kolo

Hlavní funkcí cyklistických brýlí je ochrana očí před hmyzem a prachem. Kamínek v oku Vám nejen znepříjemní jízdu, ale může zrak i poškodit. Pro ochranu před sluncem používejte brýle s dostatečným UV filtrem!

Cyklistické boty, tretry

Pokud se chcete cyklistice více věnovat tak určitě oceníte cyklistické boty (tretry). Dle Vašeho zaměření si můžete zvolit obuv turistickou nebo sportovní. Turistická obuv má měkčí podešev a je navržena tak, aby v ní byla pohodlná chůze. Můžeme říci, že tato obuv bývá obecně pohodlnější. Sportovní obuv má podešev  tvrdší. Chůze v této obuvi není úplně pohodlná a na mokrém povrchu často klouže. Velkou pozornost věnujte výběru správné velikosti. Nákup určitě neuspěchejte.