Jak pečovat o skluznici

Téměř nulová péče o běžecké lyže je častou chybou zejména lyžařů – turistů. Divíte se, že sousedovi jedou ty lyže letos nějak lépe? Jak to, když netrénoval, vosk jste namazali před vyjetím stejný a ani nemá poslední model z televizní reklamy? Možná jen věnoval skluznici svých lyží hodinku navíc a ty se mu teď odmění pohodovou jízdou.

Nové lyže/příprava na sezónu

Pokud jste si vybrali běžecké lyže sportovní nebo dokonce závodní, budou mít pravděpodobně na skluznici drobné rovnoběžné drážky, které značí vybroušenou strukturu. Takové je před parafinováním nutné jen pročistit bronzovým kartáčem. U turistických se nemusíte bát skluznici jemně přejet od špičky k patce i smirkovým papírem. Takovým procesem zbavíte lyže polyetylenových vláken, která se na skluznici vytvořila už při výrobě a otevřete skluznici pro optimální absorpci vosků.

 

Parafínování

Díky nanášení parafínu za tepla zbavíte skluznici všech nežádoucích nečistot a připravíte lyže pro další vosky. Nejlépe se vám bude s lyžemi pracovat při pokojové teplotě. Při zažehlování se držte pokynů výrobce parafínu, který používáte. Obecně by se teplota žehličky měla pohybovat okolo 110°C a žehlička by po povrchu skluznice měla téměř plavat. Pozor na rovnoměrný pohyb, aby se vám skluznice v některých místech nepřehřála! Po vychladnutí stáhnete přebytečný vosk ze skluznice plastovou škrabkou, stejně tak je nutné vyčistit parafín z drážky, jinak lyže nebudou držet směr. Na závěr můžete skluznici opět pročistit bronzovým kartáčem.

Po jízdě

Stejně jako je nutné se o lyže starat před vyjetím, ani po návratu bychom je neměli hned postavit do kouta. Je potřeba stáhnout zbytky vosku kovovou škrabkou a skluznici vyčistit metodou zažehlování. Skluzový vosk sundáváme plastovou škrabkou ještě za tepla. Klisterů a měkkých vosků se zbavujeme nejlépe speciálním odstraňovačem, který používáme podle návodu výrobce. Nepoužívejte proto technický benzín, mohl by chemicky porušit strukturu skluznice!

Lyže je lepší ihned znovu naparafínovat a vrstvu stáhnout až před další jízdou, klidně až další sezónu. Skluznice tak zůstane chráněná před nečistotami a lyže budou před další jízdou optimálně připravené.

 

Opravy skluznice

Malé rýhy a škrábance od kamínků a jiných nečistot na trati nemusí být hned důvodem k vyhození jinak kvalitních lyží. Rýhy si můžete zacelit i doma díky drobným pomocníkům. Použít můžete kofixovou svíčku na zalití škrábanců. Po nakapání je jen nutné vrstvu zarovnat se skluznicí a zbrousit například jemným smirkovým papírem. Použít lze i grafitový prášek. Při jeho použití se držte návodu od výrobce.

Voskování běžeckých lyží

Na trhu je k dispozici už tolik různých typů vosků, že vybrat ten správný vypadá jako nadlidský úkol. Pokud se však budete řídit několika pravidly, zjistíte, že mazání není až taková alchymie, jak to vypadá.

 

Bruslení vs. klasika

Vzhledem k odlišné ploše odrazu, existují i odlišné požadavky na namazání podle preferovaného stylu jízdy. Při bruslení se nemusíte zabývat stoupacími vosky, k pohodlné jízdě úplně postačí zažehlení skluzných vosků pro snížení tření a můžete vyrazit. K jízdě ve stopě si jen s tímhle nevystačíte. Takřka nezbytností se pro vás stanou takzvané stoupací vosky, které se nanášejí pouze na odrazovou plochu. Výběr vosku se řídí několika pravidly a osobní zkušeností každého lyžaře.

 

Výběr vosku

Po kterém vosku z široké nabídky výrobců sáhneme, závisí na několika vnějších faktorech:

  • Teplota – vzduchu, ale i s ní související teplota sněhu. Ta je mnohem stabilnější než teplota vzduchu a rozdíly mohou být až nečekaně veliké.
  • Struktura sněhu – klíčový aspekt správného výběru. Struktura sněhu, tedy velikost jeho zrnek závisí i na jeho stáří a okolní teplotě vzduchu. Například tvrdé krystaly starého sněhu mají ostré hroty a vybraný vosk tak musí být velmi odolný proti obroušení. Nový prašan naopak vosk tak rychle neobrousí, nepotřebuje tedy natolik odolnou variantu. Změnit strukturu sněhu může i silný vítr.
  • Vlhkost sněhu – ovlivňuje jeho přilnavost a tím skluzné vlastnosti lyže.

 

Vhodný vosk nebo jejich kombinaci tak nejlépe vyberete podle údajů od výrobce, pro který typ sněhu a jakou teplotu je konkrétní produkt určen. Nezapomeňte, že tyto podmínky se mění v průběhu dne i s měnící se nadmořskou výškou!

Stoupací vosk vs. klister

Stoupací vosky, nejrozšířenější vosky mezi lyžaři – turisty, tzv. válečky, používáme na nový prašan nebo starší, ale jemnozrnný sníh. Lze použít i více vrstev, případně nejprve zažehlit vosk podkladový – to je vhodné zejména u starého sněhu, který má ostřejší hroty. Před nanesením stoupacího vosku lehce rozrušíme skluznici na odrazové ploše smirkovým papírem. Vosk zvolený podle údajů výrobce na produktu naneseme tenkými čárkami napříč skluznicí na odrazovou plochu a korkem pečlivě rozetřeme do co nejtenčí vrstvy. Pro optimální přilnutí vosku je důležité, aby byla skluznice lyží dostatečně suchá. Pokud vám na skluznici zbudou hrudky, čeká vás na trati nemilé překvapení v podobě zvýšeného tření.

 

Klistry, měkké, tekuté a lepivé vosky se hodí do ledovaté stopy a na hrubozrnný, mokrý sníh. Výběr vhodného klistru je potřeba přizpůsobit podle údajů od výrobce uvedených na obalu produktu. Stejně jako u tuhých stoupacích vosků je dobré zvýšit odolnost klistru zažehlením podkladové vrstvy. Vosk nanášíme v tenké vrstvě napříč odrazovou plochou skluznice, přičemž mazací komora pro tekuté vosky je o něco kratší než u tuhých válečků. Roztíráme potom plastovou špachtlí, která často bývá už součástí balení. Pokud se chystáte namazat až v terénu, je lepší nosit tubu s klistrem blízko u těla, aby vosk zimou příliš neztuhl!

 

Výrobci dnes vedle klasických turistických vosků přináší na trh i mnoho novinek určených primárně pro závodníky. Výjimkou tak nejsou vosky v prášku, klasické vosky s příměsí fluoru, nebo dokončovací spreje. Návod k použití od výrobce je vždy součástí obalu produktu.