Chcete mít vánoční dárky včas? Zboží z e-shopu doporučujeme objednat do 20. 12., s pozdějšími objednávkami to dopravci nejspíš nestihnou. Nenechávejte nákupy na poslední chvíli.

Běžecké vázání

 

Doby širokého vázání založeného na zacvaknutí několika trnů do špiček bot už jsou naštěstí za námi. Díky technologickému pokroku se dnes lyžaři mohou těšit z vázání bezpečnějšího, pohodlnějšího a především umožňujícího nesrovnatelně lepší spojení mezi botou a lyží, a zvyšujícího tak její ovladatelnost. V současné době vedle sebe koexistují dva srovnatelné systémy a jejich nejnovější závodní varianty. Podle modelu bot na běžky si vyberete správné běžecké vázání.

Běžecké vázání NNN (New Nordic Norm)

Vázání od firmy Rottefella s hrazdičkou a dvěma podélnými vodícími drážkami. V turistickém provedení je k dispozici jako nášlapné, které může lyžař vypnout pouze pomocí hůlky. Ve vyšších kategoriích ho nalezneme i v nenášlapné formě. Stejně tak rozlišíme univerzální vázání a speciálně určené na klasiku nebo skate lišící se rozdílnou tvrdostí gumového flexoru v přední části vázání. Podélné drážky drží botu pevně na svém místě a umožňují tak perfektní kontrolu nad lyží.

Běžecké vázání SNS (Salomon Nordic System)

Nášlapné vázání od firmy Salomon s hrazdičkou a jednou podélnou vodící drážkou. Na trhu najdeme několik variant od univerzálního vázání, přes klasické až po vázání určené přímo pro skate. Různé typy se liší tvrdostí gumového flexoru v přední části vázání, který zabezpečuje návrat boty do výchozí pozice a zabraňuje příliš velkému pohybu boty směrem vpřed. Širší drážka umožňuje pohodlné čištění od sněhu a dalších nečistot z trati.

Závodní vázání – NIS (Nordic Integrated System)

Vázání od Rottefelly určené pro závodní lyžování. Skládá se z destičky namontované na lyži a samostatného vázání, které se na destičku nacvakne bez složité montáže. Běžecké vázání zajišťuje ještě těsnější kontakt mezi botou a lyží, a umožňuje tak jejich dokonalejší kontrolu. Systém je kompatibilní i se všemi botami se systémem NNN.

Závodní a sportovní vázání – SNS Pilot Skate/ SNS Pilot Classic

Vázání Salomon na klasiku a skate je vybaveno jedinečným systémem dvou hrazdiček, což umožňuje nejen lepší spojení boty s lyží, ale současně i lepší ovladatelnost lyže.