Pozor: naše prodejna je od 1. 11. 2023 trvale uzavřena (včetně servisu, půjčovny). Eshop zůstává v klasickém provozu.

Jak vybrat běžky

Každý běžkař je před koupí nových lyží postaven před důležitou otázku: jaké běžecké lyže potřebuji?

 

Správná odpověď je kombinací hned několika podstatných faktorů: technika běhu, využití běžek, terén, výška lyžaře i jeho hmotnost.

Podle využití můžeme běžky rozdělit do tří kategorií:

  • Závodní běžecké lyže - jak plyne už z názvu, jsou určeny primárně pro závodníky. Běžky bývají zpravidla užší, tvrdší, s výrazně rychlejší skluznicí, která je však díky použitým materiálům na bázi karbonu velmi náchylná k poškození. Pro pohodlnou jízdu je tak nutná i dokonale upravená trať.

 

  • Sportovní běžecké lyže - tato kategorie bude vyhovovat pokročilým lyžařům a náročnějším sportovcům. Takové běžky jsou stále poměrně rychlé a tvrdé, současně však disponují odolnější skluznicí. Vyplatí se vám ale jen v případě precizně zvládnuté běžecké techniky.

 

  • Turistické běžecké lyže - budou pro vás vhodné, pokud lyžujete pouze rekreačně nebo na běžkách teprve začínáte. V porovnání s ostatními jsou běžky o něco širší, měkčí a nemají tak rychlou skluznici. Na druhou stranu jsou stabilnější a zvládnou i nějaký ten kamínek ve stopě bez fatálního poškození. Jsou ideální volbou pro zvládnutí důrazného odrazu i dlouhého skluzu.

Podle techniky běhu můžeme rozdělit lyže na následující typy:

Klasické běžecké lyže - Jde o lyže určené na běh klasickou technikou v upravené stopě. Vyznačují se výraznější špičkou s ostřejším vrcholem pro plynulost pohybu po důrazném odrazu. Charakteristické je i větší klenutí lyže v oblasti mazací komory. To spolu s optimálním zatížením lyže vytváří ideální podmínky pro správné technické zvládnutí odrazu.

 

Začátečníci mohou zvolit i lyže, jejichž skluznice je opatřena takzvanými šupinami. V jednom směru zdrsněný povrch skluznice ulehčuje nácvik odrazu i stoupání, a to i bez použití stoupacích vosků. Pokročilejším lyžařům však nemusí vyhovovat, protože šupiny současně zpomalují jízdu ve sjezdu.

 

Optimální jsou o 20 centimetrů delší než postava běžce. Na delší lyži dosáhnete daleko lepšího skluzu. Důležitým faktorem je i jejich tvrdost. Obecně platí, že tvrdší lyže je rychlejší, ale vyžaduje lepší zvládnutí techniky odrazu, protože je obtížnější ji prošlápnout.

Běžecké lyže na skate - běžky určené na volný styl, známý také jako bruslení. Charakterizuje je nevýrazná špička, zpevněné hrany a celkové menší prohnutí. Doporučená délka lyží je 5 – 10 centimetrů delší než postava běžce.

 

Delší lyže sice lépe jedou, ale podstatně hůře se ovládají. I tady je důležitá optimální tvrdost. Příliš tvrdá lyže má zhoršené vedení ve skluzu a lyžaři se s ní bude hůře manévrovat. Příliš měkká vás zase bude brzdit kvůli velkému prošlápnutí a následné zbytečně velké třecí ploše.

Kombi bežecké lyže - Pokud jste rekreační lyžař, který chce zkusit obě techniky, ale nechce investovat do každých lyží zvlášť, jsou pro vás tzv. kombi lyže ideální volbou. Vlastnostmi jde o kompromis mezi klasičkami a lyžemi na bruslení. 

 

Kombi lyže jsou tvrdší než lyže na klasiku, pokud však zvolíte příliš tvrdé, pěkně se při odrazu potrápíte. Současně jsou delší než lyže na skate. Když ale vyberete příliš dlouhé, budou se vám při bruslení hůře ovládat. Optimální délka je o 10 – 15 centimetrů více než postava lyžaře.

Na základě terénu, ve kterém se lyžař pohybuje, můžeme rozlišit další typ běžek

Backcountry - Odolný typ lyží vhodný do terénu, na rozdíl od předchozích, mimo upravované tratě. Šířka takové lyže se pohybuje v rozmezí mezi turistickou běžeckou a sjezdovou lyží, což dodává běžci výjimečný pocit stability i v hlubším sněhu. Alespoň jedna ocelová hrana usnadňuje pohyb po zledovatělém podloží a odolná skluznice přidává lyžím na životnosti. Při optimální délce převyšují postavu lyžaře o 10 – 15 centimetrů.

Speciální pozornost je třeba věnovat i výběru lyží pro ty nejmenší:

Do pěti let jsou nejvhodnější stabilní dětské široké lyže, kratší než postava dítěte. Teprve v pozdějším věku je vhodné dítě naučit správné technice skluzu a tomu přizpůsobovat i délku lyže. Pro děti mezi pěti až deseti lety jsou nejvhodnější juniorské lyže s optimální délkou o 15 centimetrů převyšující postavu dítěte.

 

Přibližně od deseti let je možné pořizovat dítěti lyže podle stejných kritérií jako u dospělých.