Jak vybrat běžecké hole

Každý běžkař je před koupí postaven před otázku jaké běžecké hůlky potřebuji? Resp. na jaký styl a jak dlouhé. Po případě zdali mají být hliníkové nebo karbonové. 

 

Možností je mít hole na klasiku, skate nebo kombi běžecký styl.

Pro klasický styl běhu doporučujeme délku holí: 81 % - 84 % z vaší tělesné výšky.

 

Znamená to tedy to, že hole na klasiku by měly končit optimálně v úrovni ramene. Pro ty z vás, kteří jezdíte spíše soupaž, je lepší volit hole delší, pro střídavý způsob běhu zase hole kratší. Měří výška postavy sportovce v obuvi. Výška holí je měřená od bodce k nejvyššímu bodu vyústění popruhu poutka.

Pro bruslení (skate) doporučujeme délku holí: 88 % - 90 % z vaší tělesné výšky.

 

Postavte se obuvi a dívejte se přímo před sebe, konec hole byste měli mít mezi bradou a na horním rtem - jednoduché doporučení. V podstatě při správné technice bruslení (pokrčený kotník atd.) byste neměli mít pocit, že byste museli zvedat ruce příliš vysoko a hole byste měli zapichovat na správné místo. Je to hodně pocitu.

Pro turistické účely doporučujeme délku holí: 80 % - 82 % z vaší tělesné výšky.

 

Pro turistické účel volte hole trochu o trochu kratší - snadněji se pak používají. Nemusíte zvedat ruce tak vysoko.

Délka běžeckých holí

 

Volba délky holí na běžky je především otázka individuálních preferencí. Takže pokud vám vyhovuje nějaká délka holí a neměly byste ji mít dle obecné tabulky, špatně to není. Obecně rychlí, siloví lyžaři používají pro jízdu v rovinatějším terénu hole delší. Pokud se jedná o kopcovitý terén, tak je samozřejmě jednoduší a efektivnější používat hole kratší.