Pozor: naše prodejna je od 1. 11. 2023 trvale uzavřena (včetně servisu, půjčovny). Eshop zůstává v klasickém provozu.

Jak vybrat boty na běžky

Lyžařská běžecká bota, součást vybavení, která dokáže v případě špatného výběru udělat z idylického zimního výletu nepříjemné peklo a z vidiny umístění na bedně jen nedosažitelný sen. Správná bota na běžky nejen dokonale sedí, ale má přesně všechny ty funkce, které od ní očekáváme a potřebujeme.

Podle využití dělíme boty na běžky do tří kategorií:

  • Závodní boty na běžky - Bota na běžky pro závodníky je určená pro jízdu na upravené trati. Její konstrukce zajišťuje pevné vedení běžecké lyže a usnadňuje manipulaci. Firmy k výrobě závodních kousků využívají těch nejnovějších technologií, aby bota svému majiteli soupeření v bílé stopě co nejvíce usnadnila. Protože závodník není turista, i jeho tempo bývá na trase odlišné a boty jsou tomu plně přizpůsobeny, například chybějícím zateplením. 

 

  • Sportovní boty - Tenhle kousek využijí zejména pokročilí lyžaři. Zpravidla nabízí mírné zateplení, ale většinou svých prvků, jako je třeba plastová podešev, se stále podobá závodním modelům. 

 

  • Turistické boty - Rekreační lyžaři ocení především teplo a pohodlí, které jim může turistická obuv poskytnout. Gumová podešev umožňuje i běžnou chůzi, aniž by byly boty nenávratně poškozeny. Díky vnitřnímu zateplení by vám neměla mrznout noha ani při delším výletu a pomalejším tempu.

Podle běžecké techniky dělíme lyžařskou běžeckou obuv do tří kategorií:

  • Klasické boty na běžky - Boty na klasickou techniku běhu jsou nízké, bez zpevněného kotníku. Díky tomu umožňují pohyb nohy v jejím maximálním rozsahu, a tím i optimální dynamiku odrazu. Ve špičce bývá klasická obuv měkčí. Je tak zajištěn ideální transfer síly z chodidla na lyži. 

 

  • Skate boty na běžky - Bruslařské boty na běžky jsou naopak vyšší, často se zpevněným skeletem a kloubem v oblasti kotníku. To zabraňuje vybočení nohy jiným směrem než dopředu a umožňuje jistější odraz. 

 

  • Kombi boty na běžky - Většině zimních turistů postačí obuv jedna, a to kombinovaná pro oba styly jízdy. Podrážka takové boty je středně tvrdá, střih vyšší než u boty klasické a konstrukce měkčí, než má bota na skate. Některé modely jsou opatřeny pevnými přezkami nad kotníkem, jejichž zapnutím nebo sundáním můžeme botu přizpůsobit aktuální technice jízdy. 

 

Veškerá zmíněná obuv je vhodná zejména na upravované tratě. Pokud se vydáte do terénu, na ledové plotny nebo do hlubokého sněhu, jistě oceníte komfort nabízený speciálním typem lyžařské obuvi: 

 

  • Backcountry - Vyšší robustní bota vhodná pro jízdu na neupraveném terénu. Často voděodolný materiál poskytne požadovaný komfort, teplo a sucho i v hlubokém sněhu. Pevnější konstrukce boty a zesílené části chrání nohu lyžaře před zraněním i v nepředvídatelném terénu a zajišťují potřebnou stabilitu.