Kam na lyže v Česku? Šest skiareálů, které stojí za návštěvu

Tuzemské skiareály jsou často neprávem podceňovány a posuzovány podle alpských měřítek. Některá střediska přitom nabízejí kvalitní a různorodé služby, a díky nim vyhovují požadavkům vášnivých lyžařů, rodičů i rekreačních sportovců. Nevěříte? Stačí jen vědět, kam se vydat. Tady je pár tipů pro náročné lyžaře i rodiny s dětmi.

 

Kam na lyže v Česku

 

 

Pro náročné lyžaře

 

To, že v Česku nemáme Alpy, ještě neznamená, že se tuzemské areály nezavděčí i náročnějším lyžařům. Naopak. Některá střediska disponují sjezdovkami, které těm zahraničním s přehledem konkurují.

 

 

Slalom ve Špindlu

K tomu nejlepšímu, co české hory nabízejí, rozhodně patří oblíbený skiareál Svatý Petr ve Špindlerově mlýně, jehož nejvýraznější tratí je černá závodní sjezdovka známá jako Velký Han nebo také FIS – World Cup. Nejenže je ideální volbou pro milovníky adrenalinu, ale nepohrdnou jí ani fanoušci slalomu. Právě tady se totiž v březnu koná Světový pohár žen, který se na místo vrací po osmi letech.

 

A ve Špindlerově mlýně ještě zůstaneme. Sjezdovky pro náročné lyžaře jsou tam totiž hned dvě. Mezinárodní lyžařská federace klasifikovala jako závodní také trať s názvem Červená FIS, která je dlouhá bezmála dva tisíce metrů a nabízí převýšení 450 metrů.

 

 

Slunná Rokytnice

Kvalitní lyžovačku slibuje také skiareál Horní domky v Rokytnici nad Jizerou, a to hlavně díky sjezdovce Červená FIS. Téměř dva a půl tisíce metrů dlouhá a středně náročná závodní trať začíná pod jižním vrcholem Lysé hory v nadmořské výšce 1 315 metrů a končí v údolí o necelých 600 metrů níže.

 

Během slunných dnů má svah nádech italských sjezdovek, je totiž orientován na jih, což může být výhodou i nevýhodou zároveň. Na jednu stranu je sjezdovka polita sluncem, na stranu druhou ovlivňují teplé paprsky kvalitu sněhu. Bezesporným plusem trati je ale její šířka doplněná o kouzelný výhled. Při dobrém počasí lze pozorovat i Ještěd. Jaká je na místě viditelnost právě teď, se můžete podívat pomocí webkamer.

 

 

Dlouhé svahy na Špičáku

Sto deset kilometrů severně od Prahy vzdálený skiareál Tanvaldský Špičák je místem, na kterém se setkávají rekreační i sportovní lyžaři. Středisko totiž nabízí vyžití oběma stranám. Zatímco bezmála 1 800 metrů dlouhá Turistická sjezdovka láká především začínající či mírně pokročilé lyžaře, ti, kteří touží po rychlé jízdě a adrenalinu, míří na středně až velmi náročnou trať Slalom do rukávu. Téměř kilometr a půl dlouhá závodní sjezdovka se zhruba v polovině svahu láme z černé do červené, a díky tomu nabízí rychlý start a o něco mírnější dojezd.

 

Dlouhé svahy na Špičáku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro rodiny s dětmi

 

Pokud patříte k milovníkům adrenalinu, ale jste současně rodič, máte s náročnými prudkými svahy nejspíš utrum. Při výběru skiareálu totiž musíte myslet převážně na své ratolesti. Je ve skiareálu lyžařská škola nebo dětský park? Jsou sjezdovky mírné a dostatečně prostorné? Nabízí středisko výhodnější skipasy? Nakonec vyhrávají areály, které splňují všechno. Které to jsou?

 

 

Dětské parky na Lipně

Na rodiny s dětmi a začínající lyžaře míří například šumavský skiareál Lipno. Kromě toho, že ve středisku převažují sjezdovky mírné obtížnosti, přizpůsobuje resort dětem většinu svých služeb. Samozřejmostí jsou proto dětské parky Bambini Park a Fox Park, které disponují zábavnými výukovými prvky i pojízdným kobercem. Součástí areálu je také lyžařská škola.

 

Na rodiče s dětmi myslí skiareál také u pokladen. Dospělí, kteří si zakoupí celodenní skipas, získají desetiprocentní slevu na skipas pro 1 až 3 děti. Ratolesti mladší 6 let lyžují za pouhých 20 korun. Podrobnější ceníky všech českých skiareálů naleznete na stránkách www.nasvah.cz.

 

 

Rodinná Dolní Morava

Už od svého vzniku na malé lyžaře myslí také skiareál Dolní Morava, a to nejen převahou mírných sjezdovek, ale také službami, které resort nabízí. Přímo pro děti je určen park Amálka, který disponuje nejrůznějšími výukovými pomůckami či pojízdným kobercem.

 

Mezi Amálkou a stanicí lanovky Sněžník se pak nachází ještě Baby ski park, který je, jak už název napovídá, určen nejmenším a nejméně zkušeným lyžařům. Vyžití zde však najdou i starší a zdatnější jedinci. Pro ně je na místě zhotovena zábavná rodinná stezka s klopenými zatáčkami, vlnami a osmimetrovým tunelem.

 

 

Na lyže i boby do Benecka

Dětmi oblíbený skiareál Benecko nabízí rozmanité svahy, ale také spoustu dětských aktivit. Pro ty, kteří se na lyžích chystají udělat své první krůčky, je k dispozici dětský park Havrland, pro pokročilejší ratolesti a jejich rodiče zase zábavná Family Arena, jejíž součástí jsou vlny, skokánky i slalom.

 

Rodiny však nemusejí zůstávat jen u lyžování, mohou si vyzkoušet také snowtubingovou dráhu či vytáhnout boby a jednoduše si vyšlápnout kopec. Těch je totiž v okolí hned několik. Pro jedince, které by chůze na vrchol zmohla, je k dispozici posuvný pás, na ten je však vstup možný pouze se skipasem.

Na rodiny s dětmi se v Benecku myslí hlavně v sobotu. V rámci Veselé soboty totiž platí zvýhodněné vstupné. Rodiny zde lyžují za cenu půldenního skipasu.

 

Kam vyrazit s dětmi na svah?